Projekt “Za bolje sutra – prevencija bolesti lokomotornog sustava” završio je svoj program održavanjem okruglog stola pod nazivom „Kretanje – način života“, s početkom u 12:30 u Vijećnici Općine Dobrinj. Održali su ga specijalisti neurokirurgije Specijalne bolnice Medico, doc Vukas i doc. Kolić, ponovivši najbitnije smjernice kojih bi se stanovnici općina Mošćenička Draga i Dobrinj ali i svi ostali trebali pridržavati kako bi sami sebi pomogli i prevenirali nastanak ili razvoj tegoba lokomotornog sustava.
Kod najmlađe populacije iznimno je bitno već u ranoj dobi stvoriti kulturu kretanja i prehrane jer će ih kasnije kroz život upravo dobre navike stečene odmalena zaštititi od mogućih oštećenja lokomotornog sustava i prevenirati kasniji razvoj bolesti. Ako se dijete bavi nekim sportom, važno je osigurati educiranog trenera koji će na optimalan način razvijati djetetovu fizičku spremu, bez preskakanja pravilnog zagrijavanja i istezanja prije i poslije treninga i svakako bez forsiranja rezultata za koje dijete još nije spremno.
Kod sportaša je najbitnija prilagodba treninga: kvalitetan odabir i pravilno izvođenje vježbi koje postupno zagrijavanju mišiće, ostvaruju njihov najveći napon te na kraju pravilno relaksiraju muskulaturu. Ova procedura temelj je svakog treninga i ključ prevencije bolnih stanja kod sportaša.
Ako su tegobe već nastale, što je najčešće kod starijeg stanovništva ali u porastu i kod mladih ljudi, važno je pronaći optimalnu mjeru kretanja kojom će se one ublažiti, jer se redovitim razgibavanjem tijela može prevenirati daljnji razvoj bolesti. Najekonomičniji i najpristupačniji način je jednostavno –hodanje. Ono je svima dostupno, ne zahtijeva nikakva ulaganja već samo malo našeg vremena. Svim osobama starijim od 40 godina preporuča se prosječno hodanje od 10-tak kilometara dnevno kao oblik optimalne prevencije bolesti lokomotornog sustava. Odličan način vježbanja je i plivanje: ovaj oblik kretanja oslobođen je gravitacijske sile te je idealan za razgibavanje zglobova i kralježnice a bez nepoželjnog pritiska na bolna mjesta.
Vrlo je bitno imati raznolike opcije rekreativnih aktivnosti: stolni tenis, trčanje, plivanje, yoga, sportovi s loptom… svatko može odabrati ono što ga najviše privlači i ono što najviše odgovara zdravstvenom i kondicijskom stanju njegovog organizma. Bitno je početi i ne odustati, učiniti kretanje korisnim i zabavnim dijelom naše svakodnevnice kako bismo si što duže kroz život osigurali psihofizičke uvjete za kvalitetan i sretan život.